A trecut un an și jumătate de la finalizarea oficială a divorțului dintre Alina Sorescu și Alexandru Ciucu, un proces care s-a întins pe durata a trei ani. Artista se dedică acum în totalitate carierei și celor două fetițe, Raisa și Carolina, și vorbește deschis despre situația actuală, una guvernată de o decizie a instanței.

Fetițele, prioritatea absolută

Pentru Alina Sorescu, totul se învârte în jurul fetelor sale, ajunse la vârsta preadolescenței. Ea luptă zilnic pentru bunăstarea lor, considerând că acesta este rolul fundamental al oricărei mame. E drept că situația nu e simplă, dar artista este determinată să meargă mai departe.

„Mulțumesc! Noi suntem într-o situație pe care trebuie să o ducem mai departe. Raisa a împlinit 10 ani, Carolina are 12, sunt două fetițe minunate și eu lupt în fiecare zi să le fie bine, asta e menirea oricărei mame, să pună copiii mai presus de orice”, a spus Alina.

Rita Wilson lanseaza albumul Sound of a Woman. Sfatul primit de la Bruce Springsteen
RecomandariRita Wilson lanseaza albumul Sound of a Woman. Sfatul primit de la Bruce Springsteen

Un program strict stabilit de instanță

Dar cum anume funcționează dinamica familiei acum? V-ați întrebat vreodată cum se împart sărbătorile sau zilele de naștere după un divorț atât de mediatizat? Ei bine, totul este reglementat printr-un program stabilit de judecători, la cererea tatălui. Întrebată dacă a sărbătorit recent ziua Raisei, artista a explicat că lucrurile urmează un curs legal.

„Deocamdată nu am petrecut, am petrecut de Paște la Roșiorii de Vede unde ne-am reunit cu mătuși, unchi, acolo le place și lor, iar asta este plăcerea lor ca de Paște să mergem la Roșiorii de Vede. Noi urmăm un program stabilit de instanță așa cum tatăl a cerut în instanță la un moment dat, așa că urmăm exact indicațiile de acolo”, a precizat cântăreața.

De ce evită să mai vorbească despre fostul soț

Și totuși, de ce această reținere în a oferi mai multe detalii? Motivul este unul simplu și tranșant, menit să pună capăt unui conflict care a durat, să nu uităm, trei ani de zile în instanță. Alina Sorescu consideră că orice declarație suplimentară nu face decât să prelungească o poveste care ar trebui să se fi încheiat.

Stephen Graham castiga primul premiu BAFTA dupa opt nominalizari. Drama Adolescence e pe Netflix
RecomandariStephen Graham castiga primul premiu BAFTA dupa opt nominalizari. Drama Adolescence e pe Netflix

„Nu aș vrea să mai discut acum pentru că nu fac decât să hrănesc nevoia celeilalte părți de atenție și atunci povestea nu o să se termine niciodată”, a punctat ea.

O declarație cât se poate de directă.

Iar acum, după ce procesul s-a terminat de un an și jumătate, artista este de părere că viața trebuie să meargă mai departe. Numai că rămâne o umbră de îndoială, exprimată chiar de ea, cu privire la eficiența pe termen lung a aranjamentului actual (stabilit de instanță) pentru fetițe. „Vom vedea în timp dacă această soluție este cea mai bună pentru fetițe”, a încheiat Alina Sorescu.

Seth Rogen dedică premiul BAFTA TV regretatei Catherine O’Hara. Gestul actorului pentru colega sa
RecomandariSeth Rogen dedică premiul BAFTA TV regretatei Catherine O’Hara. Gestul actorului pentru colega sa