Skip to main content

140 de lovituri. Atât a primit un cuplu din provincia Aceh, Indonezia. Motivul? Sex în afara căsătoriei și alcool. Femeia de 21 de ani s-a prăbușit în timpul pedepsei, într-un caz pe care autoritățile l-au numit record negativ al regiunii, conform informațiilor publicate de Adevărul, care citează BBC.

Trei polițiste s-au succedat la executarea pedepsei, lovind-o cu un baston de ratan în timp ce aceasta plângea. Când a leșinat, a fost ridicată de pe scenă. Ambulanța a preluat-o imediat.

Sharia în Aceh: 100 de lovituri pentru sex, 40 pentru alcool

Codul penal islamic din Aceh nu lasă loc de interpretări. Actul sexual în afara căsătoriei înseamnă 100 de lovituri de nuia. Alcoolul? Încă 40. Cuplul a bifat ambele încălcări. Matematica a fost simplă pentru judecători.

Aceh rămâne singura provincie din Indonezia care aplică legea Sharia. O insulă de conservatorism religios într-o țară cu peste 270 de milioane de locuitori, majoritar musulmani, dar care în rest nu recurge la astfel de pedepse. Flagelarea publică a devenit aici rutină. Organizațiile pentru drepturile omului o condamnă de ani buni ca fiind crudă și degradantă. Nimic nu s-a schimbat.

Polițist islamic, pedepsit pentru aceeași faptă

Ironia sorții. Printre cei șase pedepsiți joi s-a numărat și un ofițer al forțelor de poliție islamice. Exact cei care ar trebui să aplice legea Sharia. Bărbatul a primit 23 de lovituri, la fel ca partenera sa, pentru că au fost găsiți singuri într-un loc privat.

Muhammad Rizal, șeful poliției islamice din Aceh, a confirmat pentru BBC Indonesian că ofițerul a fost prins în locuința femeii. Consecințele nu se opresc la biciuire. Va fi concediat.

Organizațiile de drepturile omului cer schimbări

Criticile vin din toate direcțiile. Azharul Husna, coordonator regional în Aceh al organizației indoneziene Kontras, trage un semnal de alarmă. Problema nu e doar pedeapsa în sine.

„Biciuirea nu este reglementată corespunzător”, spune acesta. Regulile privind „aceste pedepse ar trebui îmbunătățite pentru a sprijini persoanele după ce sunt biciuite”. Ce se întâmplă cu victimele după ce coboară de pe scenă? Cine le oferă asistență medicală sau psihologică? Întrebări fără răspuns.

O pedeapsă publică, un spectacol medieval

Execuțiile au loc în fața mulțimii. Oamenii privesc cum condamnații sunt loviți cu bastoane de ratan. Unii plâng. Alții se prăbușesc. Un ritual care pare desprins din alt secol, dar care în Aceh face parte din viața cotidiană.

Femeia de 21 de ani și-a revenit după ce a fost dusă la ambulanță. În ce stare se află acum? Nu se știe. Autoritățile locale nu au oferit detalii despre recuperarea ei sau despre ce urmează pentru cuplu după ce și-au ispășit pedeapsa fizică. Stigmatul social rămâne pe viață.

x